Surenkami šiltnamiai: būtiniausi elementai

Kad surenkami šiltnamiai būtų tinkamai prižiūrimi ir funkcionuotų, jiems reikalingi tam tikri esminiai atributai bei elementai.

surenkami siltnamiai1. Surenkamo šiltnamio danga

Pirmas dalykas į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, yra danga, nes nuo to priklausys tolimesnis surenkamo šiltnamio efektyvumas ir sėkmingas auginimas. Lietuvoje paprastai žmonės renkasi tarp trijų variantų. Visų pirma polietileninė danga, kuri kainuoja mažiausiai, tačiau ir daugiausia pažeidžiama. Dažniausiai naudojami surenkami šiltnamiai yra dengiami stikline danga arba specialiai šiltnamiams skirta polikarbonato danga.

Stiklo danga dengti šiltnamiai yra ilgalaikiai ir estetinis vaizdas kur kas geresnis, lyginant su polietilenine.

Stiklo dangos šiltnamis laiko ilgiau ir suteikia gerą estetinį vaizdą, tačiau prasčiau išlaiko šilumą ir turi gana žemą izoliacinę vertę. Taip pat stiklinis šiltnamis yra sunkus, todėl bus reikalingos tvirtesnės atramos ir rėmai. Be abejo stiklas lengvai dūžta ir nesklaido šviesos, dėl ko padidėja galimybė augalus tiesiog perkaitinti.

Kitas galimybė statant surenkamą šiltnamį yra rinktis iš plastikinių dangų. Tai gali būti stiklo pluoštas, polikarbonatas, akriliniai lakštai arba polietileno plėvelė. Stiklo pluoštas galėtų būti kaip alternatyva stiklui ir yra pakankamai permatoma, kad galėtų praleisti šviesą. Gofruoti kraštai padengia vienas kitą, kad būtų maksimaliai išlaikoma šiluma šiltnamio viduje.

Naujausio tipo dangos yra polikarbonatinės, kurios pasižymi tvirtumu ir atsparumu aplinkos poveikiui. Yra galimybė rinktis įvairaus storio lakštus. Mėgėjiško tipo šiltnamiuose patys populiariausi yra vieno sluoksnio polikarbonatiniai lakštai. Pati populiariausi ir dažniausiai naudojama yra 4-6 mm storio polikarbonatinė danga.

Polietileno plėvelės šiltnamiai yra patys paprasčiausi ir pigiausi. Jų didžiausias trūkumas yra tai, kad plėvelę gali tekti keisti gana dažnai palyginus su polikarbonatine danga.

2. Vanduo ir laistymas

Antras labai svarbus elementas yra surenkamo šiltnamio laistymas. Dažniausiai laistymui yra naudojama sodo žarna, kuri yra patogi tuo, kad laistytojas pats gali pilnai kontroliuoti procesą ir kiekvieną augalą palaistyti atskirai, tačiau tai atima daug laiko ir yra ypatingai neparanku, kai norima išvykti ilgesniam laikui.

Sekantis laistymo variantas galėtų būti lašėjimo pagrįsta drėkinimo sistema. Sistema pagrįsta tuo, kad iš vandens šaltinio atvedami vamzdeliai, kurie yra kontroliuojami laikmačio pagalba ir nereikalauja didelės priežiūros.

Trečias ir pats greičiausias būdas yra viršuje šiltnamio įrengti purkštuvus, kurie automatiškai palaisto augalus. Tačiau tokio būdo pagrindinis trūkumas yra tas, kad augalai gali gauti per didelį kiekį vandens.

3. Termometras

Tai taip pat būtinas atributas, kuris informuoja apie vidinę surenkamo šiltnamio temperatūrą. Pageidautina, kad termometras rodytų ne tik temperatūrą, tačiau ir santykinį drėgnumą.

4. Surenkamo šiltnamio rėmas

Jei surenkamas šiltnamis bus dengtas polietileno plėvele ir renkamas namuose, tokiu atveju dažniausiai naudojamas medinis rėmas. Jo privalumas yra tas, kad yra pakankamai lengva pasigaminti. Tačiau tokie rėmai bus sunkiausi ir užims daugiausiai vietos. Vienas iš didesnių medinių korpusų minusų yra tas, kad šie korpusai dėl drėgnos atmosferos praranda savybes, pradeda pūti bei traukti įvairiausius vabzdžius. Aliuminio rėmai bus brangesni, tačiau jie nepūva, nerūdyija ir lengvai nulūžinėja, o cinkuoto plieno rėmai yra patys stipriausi ir ant jų galima dėti sunkesnę dangą.

5. Grindys

Grindys susideda iš tako ir lysvių. Takas neturėtų būti slidus, turėtų būti lengvai valomas ir atsparus kiekvieną dieną gaunamam purvui ir drėgmei. Kaip pasirinkimas galėtų būti akmenys ar skaldytos plytos. Lysvės gali lengvai absorbuoti drėgmę ir privalo būti įrengta nutekėjimo sistema.

937
Ačiū!
Klaida!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *